استاد خلیل انگورانی پیشکسوت ورزش استان زنجان

ِدینم را به جوانان شهرم ادا کرده ام

با نگاه به تاریخ کهن ورزش زنجان، نام «خلیل انگورانی» به عنوان یکی از شخصیت های تاثیرگذار در روند تحولات ورزش شهر به چشم می آید، نامی که شاید برای نسل جوان کنونی ما آشنا نباشد؛ اما وقتی از  بزرگان و مربیان رشته های مختلف ورزشی به ویژه فوتبال، دوومیدانی و اسکی سراغ بگیریم، نقش او را همانند پدر این رشته ها می دانند و همواره از این نام به نیکی یاد می کنند، شخصیتی که جدای از ورزش، استاد اخلاق نیز است و نباید از روی این نام به این آسانی رد شد، در زیر برگی از تاریخ زندگی انگورانی را آورده ایم که می خوانید، البته در تهیه این متن «امیر کلامی فرد» رئیس سابق هیات فوتبال استان هماهنگی لازم را انجام داده بودند که  از وی تشکر می کند:

«خليل انگوراني» متولد سال 1315  در زنجان است. دبير بازنشسته ورزش آموزش و پرورش است و در سال 1338 در آموزش و پرورش زنجان شروع به كار می کند. او در مهر ماه 1368 با 32 سال سابقه فرهنگي و ورزشي  بازنشسته  می شود؛ انگورانی اکنون در خيابان بعثت جنب بانك صادرات سكونت دارد.

 در دوران جواني به خاطر نزديكي دبيرستان شريعتي به محل سكونتش مشغول تحصيل می شود. دبیرستانی که در آن روزگار مركز شناخته شده تمرينات و مسابقات رشته هاي ورزشي بود. وی با یادی از آن دوران می گوید: بنده نيز مثل ساير ورزشكاران با علاقه  زيادي كه به فوتبال داشتم در آن دبيرستان زير نظر آقاي عطائي دبير ورزش دبيرستان كه خود از فارغ التحصيلان دانشسراي تربيت بدني تهران بود و در تيم فوتبال دانشسراي آن دوره عضويت داشت،  مقدمات فوتبال نوين را آموزش دیدم.

پله های ترقی

در كلاس سوم دبيرستان  پله های ترقی را در فوتبال پشت سر می گذارد و همراه «يعقوب مهديون» يكي از دوستانش با كمك و راهنمايي آقاي  عطائي در تيم كلني زنجان براي اولين بار به مسابقه دوستانه اي كه در همدان برگزار شد، انتخاب و اعزام می شود.

انگورانی در فروردين سال 1336 براي نخستين بار در مسابقات آموزشگاهها كه در تهران برگزار مي شد، جزو اولين بازیکنان تيم فوتبال آموزشگاههاي زنجان انتخاب و به مسابقات اعزام می شود.  تا اینکه در تابستان 1336  به خاطر فراهم شدن زمینه و علاقه شديد به ورزش در امتحانات ورودي دانشسراي تربيت بدني تهران شركت می کند و با قبول شدن در امتحانات عملي و نظري  در مهر ماه 1336 افتخار ورود به دانشسرا را پيدا می کند. او در این باره می افزاید: با تست هائي كه زير نظر مرحوم  محسن آزاد  عضو تيم شاهين تهران و تيم قلم در همان سالها در مسابقات المپيك آسيایي دهلي نو شركت کردم و آموزش هاي لازم را مي ديدم.  در تيم دانشسرا در سيستم بازي 4-2-4 آن زمان جزو نفرات اصلي بودم و در گوش راست انجام وظيفه مي كردم. بعدها با تشخيص مربي در پست بغل راست و هافبك راست بازي مي كردم.

در مسیر قهرمانی

این مربی مطرح و نام آشنای زنجانی همان سال در تهران قهرمان آموزشگاههاي تهران می شود و در تير ماه 1337 به نام تيم تهران در مسابقات كشوري آموزشگاهها كه چهارمين دوره آن در تبريز برگزار مي شد، شركت می کند و مقام اول قهرماني را به دست می آورند.   

پیشکسوت ورزش استان در تيرماه 1338 در پنجمين دوره مسابقات آموزشگاههاي ايران كه در شهر مقدس مشهد برگزار مي شد، براي دومين بار مقام اول قهرماني آموزشگاه هاي كشور را به دست می آورند. جالب اینکه در آن سالها اكثر بازيكنان تيم ملي ايران از بازيكنان آموزشگاهها انتحاب مي  شدند. وی با یادی از مربي با اخلاص و باانگيزه آن دوران مرحوم آزاد از خدماتي كه به جامعه فوتبال انجام داده اند. به نيكي ياد  می کند و ادامه می دهد: در همان سال قرار بود که با تيم دانشسرا به تركيه اعزام شويم، تمرينات زير نظر او بیشتر با تيم شاهين تهران در استاديوم امجديه تهران برگزار مي شد، سرپرست شاهين تهران مرحوم دكتر عباس اكرامي بود. اعضای تيم شاهين آن دوره اغلب جوانانی بودند که تحصیلات دانشگاهي داشتند. در آن سالها شاهين تهران تنها تيم مردمي فوتبال ايران بود كه در مقابل باشگاه تاج دولتي عرض اندام مي كرد و انگورانی در چنين شرايطي به تيم شاهين علاقمند می شود و به عضويت يكي از تيمهاي جوان آن باشگاه به مربيگري مهندس شكيب درمی آید.  

فوتبال، اسکی و دوومیدانی

بازیکن مطرح آن سالهای فوتبال کشور می گوید: در دانشسراي تربيت بدني تهران با وجود اساتید مطرح ورزشي زمينه فعاليت در كليه رشته هاي ورزشي فراهم شد؛ اما تخصص من در فوتبال ، اسكي و دووميدني ( صحرانوردي) بود. انگورانی علاقه زيادي به دوهاي استقامت داشت؛ اما نمی دانست چه عاملي باعث مي شد كه نتواند در مسابقات شركت كند، شايد اعتماد به نفس دلیل این امر بود؛ تا اینکه روزي در مسابقات دوصحرانوردي آموزشگاههاي تهران با توجه به آمادگي ها و تمرينات جزو تيم دانشسرا در مسابقات شركت  می کند. وی در این باره می گوید: در اين مسابقه نفر سوم شدم و نفرات اول و دوم از تيم دانشسرا و از قهرمانان تيم ملي دوو ميداني آن زمان بودند.

داستان علاقه به اسکی

فعالیت ورزشی او محدود به دوومیدانی نبود، اسكي را در زنجان شروع می کند، آشنائیش با اسكي به دوران كودكي و دوران جنگ جهاني دوم در سالهاي 20 تا 24 كه روسها در زنجان بودند، برمی گردد. انگورانی در این باره می افزاید: بانك خون قبلي (گراند هتل ) در چهار راه سعدي محل استقرار روسها بود و روسها صبح زود با يك پيراهن ركابي در آن سرماي سخت و طاقت فرسا با اسكي به طرف دروازه رشت مي آمدند که با ديدن آنها به اسكي علاقمند  شد و در تمرينات و مسابقاتی که آن زمان در محل « قاراداغ» برگزار مي شد، شرکت می کردم.

 بعدها او با انتخاب روساي تربيت بدني و انجمن تربيت بدني تمرينات اسكي به تپه هاي روستاهاي پاپايي منتقل  شد و در زمستان سال 1335  در مسابقات اسكي نوجوانان شركت كرده و مقام اول را کسب می کند. این پیشکسوت ورزش استان زحمات  خيراله رزمجو را در ورزش اسکی یادآور می شود و از علاقه خود به اسكي همچون فوتبال و دوو ميداني می گوید.

چندين سالي با سمت دبير، مربي و رئيس هيات فعالیت می کند و در ايجاد پيست اسكي، تله اسكي و آموزش به نونهالان و نوجوانان احساس مي كند موفق بوده و از عملكردش راضی به نظر می رسد.

پيست اسكي زنجان پس از انتقال به روستاي پاپائي ، سومين يا چهارمين پيست اسكي بود كه در ايران ایجاد شد .  در این راه زحمات سيد علي اكبر موسوي رئيس تربيت بدني و همكارانشان جواد عطائي، اسدالله جمالي، رضا روحاني، وجيه اله رستگار ، خليل صيرفيان، احمد حبيبي ، منوچهر امجدي و جلال رهبري را نباید نادیده گرفت. او در این باره ابراز می کند: در مورد تله اسكي مرحوم  محمد ذوالفقاري با توجه به روابط نزدیکی كه با رئيس فدرسيون وقت داشت، كمك فراواني را فراهم کردن تله اسكي به زنجان کردند.

يك بار نيز بنده  با رئیس فدراسيون وقت دیدار کردم  كه اطلاع یافتم، دستگاه تله اسكي زنجان- تبريز– رضائيه از فرانسه به ايران حمل شده است و به زودي ارسال خواهد شد. در آن سالها  اولين مربي اسكي آقاي خوشبختيان جهت آموزش اسكي بازان از تهران به زنجان می آید. در سال 53-52 بنده در سمت مربي و دبير هيات اسكي اطلاع یافتم، فردي به نام «سيف اله بند علي» متولد شمشك تهران در طارم مشغول خدمت سپاهيگري؟ است که همراه برادر بزرگترش عضو تيم ملي اسكي آن زمان و شركت كننده در المپيك آسيائي ژاپن بود.  انگورانی می گوید: موضوع را با مرحوم آقاي بحريني مدير کل آموزش پرورش وقت زنجان در میان گذاشتم و دستور دادند محل خدمت آقاي بند علي را به روستاي پاپائي تغيير دادند.  آقاي بند علي زحمات زيادي در تعميم و تعليم اسكي در زنجان به ویژه روستاي پاپائي با همكاري منصور مازندراني مدير مدرسه پاپائي و مرحوم خيراله رزمجو كشيده اند.

انگورانی پس از بازنشستگي به پيشنهاد آقاي شهبازي مدير كل تربيت بدني رياست افتخاري هيات اسكي استان را می پذیرد و مدتي با همكاري آقاي شاهمحمدي و تعدادي از علاقه مندان به اسكي زحمات زيادي را برای رشد این ورزش مهیج شروع می کنند.

علاقه به زادگاه

در آن سالها زنجان جزو شهرستانهاي استان تهران بود. در دانشسراي تربيت بدني همدوره هاي او كه 21 نفر بودند همگي سهمیه تهران بودند، علاقه  به زادگاهش موجب می شود تا كاظم رهبري که مسئوليت اداره كل تربيت بدني استان تهران را داشت، با فراهم کردن مقدمات کار به او پيشنهاد می کند كه به زنجان اعزام و در آموزش و پرورش دیار خود مشغول به كار شود.  مربی نام آشنای فوتبال استان در این باره یادآور می شود: در سال اول خدمتم با توجه به تعداد 4 دبيرستان پسرانه و ساعات ورزش در آن دبيرستانها و حضور همكارانم از روی اجبار 20 ساعت تدريسم را در 5 دبستان و با نبود كوچكترين امكانات ورزشي، در آن دبستانها سپری کنم. سال بعد زمينه آماده می شود و به درخواست آقاي ابوجعفر امام، محل خدمتش 22 ساعت در دبيرستان شريعتي تعيین می شود. او از اول مهر همان سال در دبيرستان شریعتي مشغول به كار می شود و با شروع سال تحصيلي ترتيب برگزاري مسابقات كلاسي و داخلي دبيرستان را در رشته هاي فوتبال، واليبال، بسكتبال ، پينگ پنگ و دو صحرا نوردي  طبق وظيفه و با كمك و راهنمائي هاي آقای امام با امكانات اندک در ساعت فراغت دانش آموزان برگزار می شود. او كمك موثري به ورزش و فوتبال نوين آموزشگاهي و استفاده مطلوب از اوقات فراغت و جلوگیری از ورود پیدا کردن به آسیبها اجتماعی را دو هدف خود در برگزاری این کلاسها عنوان می کند و از اینکه  در اين موارد موفق بوده و نتايج خوب و ذي قيمتي را به دست آورده بسیار خرسند است.

در فروردين ماه سال1342 براي اولين بار در تاريخ فوتبال  زنجان در مسابقات آموزشگاههاي استان تهران كه با حضور تیمهای شهرستانهاي  زنجان، قزوين،  شميرانات، كرج ، شهر ري، سمنان ، دامغان ، قم و كاشان برگزار شد، با حضور رسول رهبري، سعيد حبيب، اسد سفازه، جواد خاتمي ، جواد خليل ن‍‍ژاد ، قربانعلي آسيا ، اسد صفي نژاد، خليل مهديون،  مرحوم علي مجيدي، ابوالفضل قائمي، نصرت فقيهي، جمشيد حبيبي و ميرزادگان  موفق به كسب مقام اول مسابقات می شوند و به دوره دوم مسابقات سراسري كشوري در رضائيه راه می یابند. بعد از آن در سال 58 بود که با تم منتخب آموزشگاههای استان به مربیگری انگورانی موفق به کسب عنوان قهرمان لیگ دسته 2 می شوند  و مجوز حضور در لیگ دته ک را تجربه می کنند.

تاسیس باشگاه شاهین

 بعد از اين مسابقات با همكاري مرحوم  عزيز شرفي رئيس انجمن فوتبال آموزشگاهها با هزاران مشكل اقدام به تاسيس باشگاه شاهين می کنند.  اولين هيات مديره باشگاه شاهين زنجان در همان سال آقايان عزيز شرفي، جوا عطائي رئيس هيات مديره، ذبيح اله شاهمحمدي، ايرج وثيقي، امير انگوراني، عبداله حائري بودند و  خلیل انگورانی انتخاب شدند. محل باشگاه در آن سالها كوچه رهبري، جنب پاساژ كسري بود و باشگاه علاوه بر فوتبال در رشته های واليبال، بسكتبال، پينگ پنگ، شطرنج و بدنسازي فعاليت می کرد. انگورانی می افزاید: متاسفانه در سال 1346 پس از انتخاب تيمسار خسرواني به رياست سازمان تربيت بدني کشور پروانه كليه باشگاه شاهين در ايران منحل شد كه مايه تاسف عميق عموم علاقمندان بود.  در زنجان به غير از شاهين باشگاه رسمی براي ورزشهاي تيمي و ميداني وجود نداشت. اكنون هم اطلاعي ندارم باشگاهي كه داراي پروانه و رئيس و هيات مديره رسمي باشد وجود دارد يا نه. اكثر تيمها به صورت دستجات آزاد اداره مي شوند که جاي تاسف است.

خدمات زیاد

در دهه 40 زمين خاكي فوتبال امجديه مسطح و براي تمرينات و مسابقات آماده شد که در این راه انگورانی خدمات زیادی می کشد. او حتی در ايجاد زمین چمن دبيرستان شریعتی با همكاري همکارانش به ویژه حميد شرفي ديگر مربي ورزش این دبيرستان نقش داشتند.  او در این باره می افزاید: زمين خاكي دبيرستان شريعتي را در سال تحصيلي 55- 54 با دستور استاندار وقت چمن كاري کردند كه آن هم حكايت شنيدني، طولاني و خنده داري دارد.  

ادای دِین

او در مدت 32 سال خدمت فرهنگي در كليه دوره ها و كلاسهاي تربيت مربي و داوري شركت کرده و موفق به اخذ كارت درجه يك مربيگري و درجه 2 داوري اسكي و فوتبال شده است.   

انگوران در خاتمه صحبتهایش با ابراز امیدواری می گوید: در اين مدت افتخار خدمتگزاري به نوجوانان و جوانان را در سطح آموزشگاهها و شهر داشته ام و بسيار خرسندم اندوخته هايم را در زمان تحصيل خالصانه در اختيار آنها گذاشته ام و خدا را شاكرم كه در حد توانم موفق بوده و دينم را نسبت به زادگاهم زنجان و جوانان با اخلاق، وفادار و حق شناسش به انجام رسانده ام.


date_range ۱۳۹۲/۱۱/۰۷، ۱۸:۴۳:۰۵       visibility 547